Szukaj na tym blogu

czwartek, 28 maja 2020

Malinowa chmurka







Składniki i wykonanie:

ciasto kruche:

100 g masła
3żółtka
30 g cukru pudru
pół łyżeczki proszku do pieczenia
150 g mąki pszennej

Wszystkie składniki schłodzone szybko zagnieść i schować do lodówki na godzinę. Blache wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Wygnieść kruche ciasto na spód i podpiec 15 minut w temp.190 stopni.

beza:

3 białka w temperaturze pokojowej
150 g drobnego cukru pudru
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Bezę można tak jak i ciasto kruche upiec dzień wczesniej.
Białka ubić na sztywną pianę w szklanyej misce, stopniowo dodając cukier. Na koniec dodać mąkę. Blaszę wielkości tej w której piekliśmy ciasto odwrócić do góry dnem. Położyć papier do pieczenia na całości. Wyłożyć bezę równomiernie rozsmarowując. Piec godzinę w temp.140 stopni

galaretka z malinami:

ok. 600 g malin świezych lub mrożonych
3 galaretki malinowe
3 szkl gorącej wody

Zagotować 3 szkl wody, dodać 3 galaretki i zamieszac do rozpuszczenia. Gdy przestygnie połączyć z malinami ( z mrożonymi szybciej zacznie tężeć). Tężejąca galaretkę wylać na kruchy spód. Wstawić do lodówki do całkowietego stężenia.

krem śmietankowy z wanilią:

500ml śmietany kremówki 30%-36% schłodzonej
250 g serka mascarpone schłodzonego
3 łyżki cukru pudru
mały cukier wanilinowy
dodaję jeszcze 2 fix śmietana

Wszystkie składniki umieścić w misce i ubić na krem. Krem rozprowadzić równo po galaretce. Przykryć bezą. Przechowywać w lodówce.





niedziela, 17 maja 2020

Chleb pszenno razowy z pokrzywą






Składniki:

300 g mąki pszennej
200 g mąki pszennej razowej
10 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka miodu
1,5 łyżeczki soli
50 ml oliwy
300ml letniej wody
pęczek pokrzywy

Wykonanie:

Do miski wkrusz drożdże , dodaj 2 łyżki mąki, łyżeczkę cukru i połowę czyli 150 ml ciepłej wody. Zamieszaj, odstaw rozczyn do wyrośnięcia pod przykryciem. Gdy rozczyn wyrośnie połącz z pozostałymi składnikami i wyrabiaj ciasto przez kilka minut. Odstaw pod przykryciem na około godzinę. Po tym czasie pokrzywę drobno pokrój , dodaj do ciasta. . Naczynie żaroodporne ( może być też keksówka) wyłóż papierem do pieczenia . Uformuj chleb i przełóż do naczynia. Można wierzch przybrać całymi liśćmi pokrzywy. Piec 10 minut w temp.250 stopni, następnie zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec 25-30 minut.

Deser czekoladowo - owocowy









Składniki:

1 litr mleka roślinnego
czekolada gorzka 100g
czekolada mleczna 50g
czekolada biała 50 g
6 łyżeczek żelatyny
1 łyżka kakao
ok. 200 g mrożonych jagód
borówki, maliny
mięta

Wykonanie:

0,5 litra mleka podgrzać do rozpuszczenia z cala gorzka czekoladą i połowa tabliczki mlecznej. dodać łyżke kakao i zamieszać. Wrzucić 3 łyżeczki żelatyny. Zamieszać rózga do rozpuszczenia. Przestudzone wlewać do szklanek, pucharków na desery. Można prosto bez kombinowania. Ja ustawiłam w keksówce pod kątem opierając o rant. Wstawić do lodówki do stężenia. Drugie 0, 5 litra mleka podgrzać z białą czekolada i jagodami. Zblendować. Do podgrzanej masy dodac 3 łyżeczki żelatyny. Wyciagnąć pucharki , ustawić na prosto. Przestudzoną jagodową masę wlać do wyrównania. Schować spowrotem do lodówki do stężenia. Przed podaniem dodać owoce i przybrać mięta i pokruszona czekoladą.


wtorek, 5 maja 2020

Drożdżówki z serem







Składniki:

50 g drożdży
1 szkl ciepłego mleka
500 g mąki pszennej
1 łyżka cukru
40 g cukru pudru
100 g roztopionego masła
1 jajko + 1 jajko do posmarowania


ser biały 1,5 kostki ( ok 350-400g)
cukier wanilinowy
2 żółtka

lukier:

0, 5 szkl cukru pudru
1,5 łyżki wrzątku
skórka starta z bio limonki


Wykonanie:

Do miski rozkruszyć drożdże, dodać łyżkę cukru, 2 łyżki mąki i pół szkl ciepłego mleka. Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Ser wymieszać z żółtkami i cukrem wanilinowym. Gdy zaczyn wyrośnie łączymy go z resztą składników, pozostałe mleka też ma być ciepłe ( nie gorące), tłuszcz stopiony i przestudzony. Wyrabiamy ciasto kilka minut. Odstawiamy do podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na kształt prostokąta. Na środku obficie wykładamy i rozsmarowujemy ser. Przykrywamy boki w stronę środka prostokąta. Następnie jeden bok prostokąta nakrywamy na drugi. Nożem kroimy nasz prostokąt na kawałki. Każdy wycinek zwijamy dwukrotnie i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Opcjonalnie smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w temp. 180 stopni 25-30 minut. Delikatnie lukrujemy. Ja do lukru dodaję trochę startej skórki z wyszorowanej i sparzonej bio limonki.

Drożdżówki szarlotkowe i z jagodami





Składniki:

300g mąki pszennej
2 łyżki cukru
1 szkl mleka, może być roślinne
25 dkg świeżych drożdży
2 łyżki oleju

nadzienie:
jagody ( użyłam mrożonych)
2 jabłka
1 łyżka cukru pudru
cynamon

kruszonka:
ok. 60 g masła lub margaryny
6 łyżek mąki pszennej lub krupczatki
6 łyżek cukru pudru


Wykonanie:

Drożdże rozkruszyć, dodać cukier, 2 łyżki mąki i całą szklankę ciepłego mleka. Dobrze wymieszać i odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski, dodać olej, wyrosnięty zaczyn i wyrabiać ciasto ok. 5 minut. Odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość. w tym czasie przygotować nadzienie szarlotkowe i kruszonkę. Jabłka umyć, obrać. pokroić w kosteczkę. wrzucić do rondelka, zasypać cukrem, dodać cynamon i mieszając uprażyć przez 2-3 minuty.
Kruszonka: masło stopić. W misce wymieszać mąke z cukrem, dodać stopiony tłuszcz i ręką zagnieść kruszonkę. Gdy cisto wyrośnie ciasto podzielić na 8 równych cześci. Formować drożdżówki układając je na dużej blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Na 4 drożdżówki ułożyłam jagody, na drugie cztery jabłuszka lekko dociskając farsz. Posypac kruszonką, też wciskając w owoce. Piec w temp. 180 stopni 20-25 minut.Posypać cukrem pudrem.

piątek, 1 maja 2020

Syrop z bzu lilaka











Składniki:

4 szkl kwiatów bzu
4 szkl wody
2 szkl brązowego nierafinowanego cukru
2 limonki

Wykonanie:

Bez opłucz, obetnij same kwiatki.  Wrzuć do słoja . Dodaj wyszorowane limonki pokrojone w plastry. Z wody i cukru zagotuj syrop. Zalej kwiaty. Przykryj ściereczką . Gdy ostygnie schowaj na 12 h do lodówki lub w inne chłodne miejsce. Po tym czasie odcedź sok przez gazę. Podgrzej i rozlej do wyparzonych słoików lub butelek.