Szukaj na tym blogu
niedziela, 24 lutego 2019
Torcik lodowy o smaku orzecha włoskiego i marakui
Składniki:
1 szkl zmiksoowanych orzechów włoskich
4 dojrzałe owoce marakui
1 mleko skondensowane w puszcze
600-700ml śmietany kremówki
do przybrania rozdrobnione orzechy włoskie i suszone truskawki
Wykonanie:
Śmietanę ubić na sztywno. dodać mleko i miksować jeszcze przez chwilę do połączenia składników. Masę mleczną podzielić na pół. Do pierwszej części dodać orzechy i wymieszać. Tortownicę wyłozyć folią spożywczą. Wlać część orzechowa i wyrównać. Wstawić do zamrażalnika. Po ok. godzinie czasu przygotować część owocową. Marakuję umyć, przeciąć na pół. wyciagnąć miąższ i zblendować. Dodać masę owocową do mlecznej i zmiksować. Wylać na podmrożony orzechowy spód torcika. Mrozić min. 5 godzin. Można przybrać orzechami i suszonymi truskawkami.
czwartek, 21 lutego 2019
Zupa krem z pieczonej papryki
Składniki:
5 czerwonych papryk
1 żółta
2-3 ząbki czosnku
2 kostki bulionu wege
sól, pieprz
olej
zielona pietruszka, pestki dynii (opcjonalnie)
pomidory 2-3 duże lub kilkanaście koktajlowych
Wykonanie:
Paprykę umyć, pokroić na kawałki, oczyścić z pestek. Rozłożyć na blasze, skropić oliwą i piec 30 minut w temp190 stopni. Pomidorki umyć, przekroić na pół, większe na ćwiartki. Czosnek pozostawić bez obierania. Po 10 minutach pieczenia papryki dorzucic na blaszkę pomidory i czosnek.. Po upieczeniu wrzucić warzywa do garnka, zalać bulionem (1 litr) i zblendować. Gotować 5 minut. Przyprawić solą i pieprzem. Podać można z mozzarellą,zielona pietruszka i uprażonymi pestkami dynii lub z grzankami.
środa, 20 lutego 2019
Makaron pomidorowy z karczochami, pieczarkami i mozzarellą.
Składniki:
makaron "świederki"
kilkanaście pieczarek
1 słoiczek karczochów w oleju lub sosie własnym
kilkanaście oliwek
8-10 plastrów szynki (opcjonalnie)
2 kulki mozzarelli
kilka suszonych pomidorów
500ml passaty pomidorowej
1-2 łyżki kwaśnej śmietany
sól, pieprz
olej
Wykonanie:
Makaron ugotować. Pieczarki obrać, pokroić i podsmażyć na oleju. Dodać do makaronu. Szynkę , pomidory, karczochy i mozzarellę pokroić w kosteczkę i wrzucić do makaronu. Oliwki przeciąć na pół.Wlać passatę, śmietanę . Wymieszać wszystko i doprawić solą i pieprzem. Naczynie żaroodporne skropić oliwą. Wyłozyć makaron. Zapiec 20 minut w temp.190 stopni. Można z wierzchu posypać parmezanem.
piątek, 15 lutego 2019
Chleb żytni na zakwasie
Zakwas:
Potrzebna jest mąka żytnia chlebowa i woda mineralna niegazowana.
Ja używam i polecam do zakwasu i chleba: mąkę żytnią chlebową Nadbużańska ekologiczna firmy "Młyny wodne" lub mąkę żytnią do wypieku domowego chleba firmy Melvit.
5płaskich łyżek mąki wymieszać w misce z 80ml wody mineralnej niegazowanej np. Cisowianka. Przykryć ściereczką i odstawić na 24 godziny na szafce w kuchni;))) Czynnośc powtarzać przez 4 kolejne dni dodając tyle samo maki i wody. Po piątym dniu zakwas będzie gotowy do upieczenia chleba.
Przepis na chleb:
( porcja na dużą keksówkę o rozmiarach 30-33cm)
3 szkl mąki żytniej chlebowej
1płaska łyżka soli kamiennej
1,5 szkl przegotowanej letniej wody
przygotowany zakwas ( cała ilość świeżego zakwasu lub odłożony z poprzedniego pieczenia)
Wszystkie składniki wymieszać do połączenia. Wyrabiać 2-3 minuty. Ciasto z mąki żytniej jest dosć kleiste, takie ma być, nie dodawać więcej mąki. Odłożyć 3 łyżki ciasta do szklanego litrowego słoika i zakręcone przechowywać w lodówce do następnego pieczenia. Keksówke wyłożyć papierem do pieczenia i przy pomocy łyżki moczonej w ciepłej wodzie nakładać ciasto do keksówki. Wyrównac ciasto łyżką. Odstawić na 6h lub cała noc do piekarnika przykryte ściereczką. Po upływie tego czasu piec chleb w temp.190 stopni przez 50 minut.
Jeśli chemy dodać ziarna , dobrze jest je wcześniej uprażyć na patelni. Ziarna dodajemy na końcu wyrabiania ciasta, po odłożeniu jego części do następnego pieczenia.
Zakwas odłozony w słoiku będzie sobie rósł, jednak zawsze dodajemy cały zakwas do kolejnego chleba trzymając się tych samych proporcji reszty składników czyli 3 szkl mąki, łyżka soli, 1,5-1,75 szkl ciepłej wody+ zakwas.
Ważna uwaga:
Chleb musi odczekac przed upieczeniem 6h, nie przyspieszajmy czasu pieczenia!!!bo wyjdzie chleb z dziurami;))
Biały blok czekoladowy
Składniki:
1 kostka masła 250 g
2 opakowanie mleka w proszku po 250 g ( może być granulowane)
0, 5 szkl cukru pudru
2 opakowania herbatników petit berry
garść suszonej żurawiny
kilkanaście pokrojonych suszonych moreli
garść pistacji i orzechów włoskich
0, 5 szkl wody
Wykonanie:
Masło rozpuścić , dodać wode i cukier . Zamieszać. W misce wymieszać mleko w proszku z pokkruszonymi herbatnikami i bakaliami. Dodać masę płynną i wszystko dokładnie wymieszać do połączenia. W razie potrzby dodać przegotowana wodę. Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia . Wyłożyć masę, wyrównać przygniatając. Schłodzić.
Zupa jabłkowa z orzechami i creme fraiche
Składniki:
4-5 sztuk jabłek
3 ziemniaki
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy
800ml bulionu własnego lub warzywnego wege
sól, pieprz
garść wyłuskanych orzechów włoskich
krem fraiche lub kwaśna śmietana
zielona pietruszka
Wykonanie:
Cebulę i czosnek posiekać i zeszklić w garnku na maśle i oliwie. Ziemniaki i jabłka pokroić w kostkę i dodać do garnka. Podsmażyć, mieszając przez 3-4 minuty. Zalać bulionem. Gotować 20 minut. Zmiksować. Jeśli potrzeba dopraw solą i pieprzem. Orzechy zalej gorącą wodą na czas gotowania zupy, potem odcedź. Zupe podawaj z zielona pietruszką, orzechami i creme fraiche.
Przepis na creme fraiche:
1 szkl śmietany
3 łyżki maślanki
Podgrzej powoli śmietanę, tylko tyle, by nie była zimna. Połącz z maślanka. Przelej do szklanego słoika. Zakręć i zostaw w temperaturze pokojowej na 24 h od czasu do czasu mieszając. Zawarte w maślance kultury bakterii zapobiegną zepsuciu i zamienią śmietanę w krem. Schowaj do lodówki na następna dobę. wtedy jeszcze stężeje i pojawi się smak kwaskowatej prawdziwej creme fraiche. Mozna przechowywać do 10 dni.
Bananowa chmurka
Składniki i wykonanie:
ciasto kruche:
3 żółtka
30 g cukru pudru
pół łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru wanilinowego
100g masła
150 g mąki pszennej
Wszystkie składniki powinny być schłodzone.
Zagnieść szybko wszystkie składniki, uformować kulę, owinąć w folię spozywczą i schować na godzinę do lodówki. Przygotować prostokątną blachę, wysmarować dno tłuszczem, wyłożyć papierem do pieczenia. Wyciągnąć ciasto i wykleić nim dno blachy.Ponakłuwać widelcem. Piec 15 minut w temp.190 stopni.
galaretka z bananami i ananasem:
8-10 bananów
mała puszka ananasów
3 galaretki cytrynowe
350 ml wrzącej wody
3 cytrynowe galaretki rozpuścić w 350 ml wrzącej wody. Po wystudzeniu odstawić do lodówki do lekkiego stężenia. Banany obrać, większe pokroić na pół wzdłuż. Ułożyć ciasno na kruchym cieście, wolne miejsce wypełnić ananasem pokrojonym w kostkę. Tężejącą galaretkę przelać na owoce i schłodzić w lodówce.
Krem śmietankowy z wanilią:
500ml śmietany kremówki 36% schłodzonej
250 g mascarpone schłodzonego
3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
Wszystkie składniki umieścić w misce. Ubić mikserem do otrzymania gęstego kremu. Wyłożyć na galaretkę i wyrównać. Schować do lodówki
Beza czekoladowa:
3 białka
150 g drobnego cukru
60 g gorzkiej stopionej, przestudzonej czekolady
Białka umieścić w szklanej misce. Ubijać , zwiększając obroty miksera. Dodawać cukier stopniowo, łyżka po łyżce do otrzymania gęstej, błyszczącej piany.Na koniec dodać roztopioną czekoladę i wymieszać delikatnie szpatułką, by w bezie powstały ładne pasma czekolady. Wystarczą dwa 2 ruchy szpatułki, nie mieszać do całkowitego połączenia. Formę o wymiarach takich samych w jakiej mamy coasto obrócić do góry dnem. Posmarować tłuszczem i wyłożyc papierem do pieczenia. Wyłożyć bezę i równo rozsmarować. Piec przez około godzine w temp.140 stopni. Beza powinna być chrupka i wypieczona, lekko popękana. W razie potrzeby wydłużyć czas. Wystudzić i ułożyć bezę na kremie. Schłodzić 2 godziny i można kroić.
Subskrybuj:
Posty (Atom)